Актуальним завданням нині є підвищення обізнаності громадськості про проблеми, пов’язані із сексуальним насильством над дітьми, виявлення випадків насильства, запобігання йому та надання допомоги дітям, які постраждали від сексуального насильства.
Сексуальне насильство над дітьми – прихована проблема, точну кількість потерпілих установити надзвичайно складно. За оціночними даними Ради Європи, кожна п’ята дитина страждає від різних форм сексуального насильства.
Сексуальне насильство є болючою темою й у мирний час, проте під час війни проблема загострюється. З кожною звісткою про звільнені території, на жаль, стає відомо про нові випадки сексуального насильства російських окупантів над українками та українцями. Ускладнює проблему й те, що в українському суспільстві тема сексуального насильства була і лишається табуйованою. Навіть в мирні часи постраждалі рідко повідомляють про випадки сексуального насильства і рідко звертаються за допомогою. Стигматизація, осуд, недовіра, страх, відсутність підтримки – часто стримують від повідомлення про злочин.
Звертаємо увагу на актуальні матеріали, відео та анімації для батьків, учителів та дітей щодо запобігання сексуальному насильству, розміщені на сайті Міністерства освіти і науки України. Ресурс доступу:
https://mon.gov.ua/.../app/media/pozashkilna/bezpeka/1.pdf
https://mon.gov.ua/.../aktualni-materiali-shodo...
Батьки можуть скористатися практичними напрацюваннями фахівців Українського фонду «Благополуччя дітей», зокрема:
Матеріали кампанії «Уважні батьки» https://childfund.org.ua/diialnist/kampaniia-uvazhni-batky
листівка для батьків «Навчіть дитину правила «Тут мене не торкайся» https://childfund.org.ua/.../leaflet_Kiko_for_parents.pdf ;
брошура для батьків та дітей «Я можу себе захистити» https://childfund.org.ua/.../Kidzlive_booklet_2019_ukr.pdf ;
відеокурс О. Нагули для батьків «Навчіть дитину захищатися» https://www.youtube.com/watch?v=0KJYrhqfBrk... .
відео (щодо проблеми грумінгу) «Уважні батьки» https://www.youtube.com/watch?v=QYZQ_KifvgY&t=12s ;
серія із 6-ти навчальних відеоуроків для батьків та дорослих, які працюють з дітьми та для дітей «Батьківство в епоху цифрових технологій»:
Захист дітей онлайн https://vimeo.com/464178591 ;
Сексуальний шантаж https://vimeo.com/464179613 ;
Секстинг https://vimeo.com/464177511 ;
Секс-чатинг https://vimeo.com/464176 ;
Грумінг https://vimeo.com/46418153 ;
Зображення сексуального характеру https://vimeo.com/464180697 , що використовуються для помсти.
Матеріали для учнів:
Відео «Історія Юльки» https://www.youtube.com/watch?v=NfU9hbrLjTM&t=1s та «Історія Матеуша» https://www.youtube.com/watch?v=o87bouFkrvU .
Буклет «Дізнайся про свої права в цифровому середовищі» https://rm.coe.int/leam-about-your-rights-in-a.../1680a052c2 з рекомендаціями Ради Європи щодо поваги, захисту та здійснення прав дитини в цифровому середовищі.
Відеоролик «Почни говорити» https://vimeo.com/477933967 для дітей та дорослих щодо попередження сексуальних домагань у спорті;
Відеоролик «Розкажи дорослому, якому довіряєш» щодо попередження сексуального насильства щодо дітей в колі довіри. Ролик доступний за посиланням https://vimeo.com/292080839
Буклет «Дізнайся про свої права в цифровому середовищі» з рекомендаціями Ради Європи щодо поваги, захисту та здійснення прав дитини в цифровому середовищі для дітей та молоді. Буклет доступний за посилання https://rm.coe.int/learn-about-your-rights-in.../1680a052c2
З питань сексуального насильства можна звертатися до таких служб :
Нацполіція: за телефоном 102
Офіс Генерального прокурора: за телефоном 0 800 507 001 або за телефоном 096 755 02 40 (Viber, WhatsApp, Telegram, Signal)
через сайт https://www.warcrimes.gov.ua/
через телеграм-боти: @stop_russian_war_bot або @war_crime_bot
електронною поштою conflict2022.ua@gmail.com
Урядова гаряча лінія : телефорн 15 47
На Національних гарячих лініях Громадської правозахисної організації «Ла Страда-Україна» можна отримати психологічну, правову, інформаційну допомогу, а також супровід постраждалих від сексуального насильства:
Національна гаряча лінія для дітей та молоді: тел. 0 800 500 225 (зі стаціонарного) або 116 111 (з мобільного).